Co je nového ve světě Divergence?

Už přes měsíc a půl jsme nepřinesli žádné nové info ze světa dystopické trilogie Veroniky Roth. A právě nastal čas to vše napravit. Bohužel nepůjde jen o dobré a zajímavé zprávy, ale taky nějaké ty nepříliš pozitivní novinky. Tak pojďme na to.

Filmová Divergence to zdárně dotáhla do konce a v těchto dnech probíhají po celém světě slavnostní premiéry. Podle testovacích promítání, která probíhala už začátkem měsíce, to vypadá, že se máme vážně na co těšit. Zpracování knihy je prý hodně povedené a poměrně věrné knize. V USA je navíc možné nakupovat lístky s celkem velkým předstihem, takže už se objevily první spekulace o tom, jak se filmu povede v návštěvnosti a výdělcích. Podle serveru The Hollywood Reporter by mohl Divergent dosáhnout podobných čísel, jako kdysi první díl Stmívání. Ten vydělal v listopadu 2008 téměř 67 milionů dolarů.  První díl série Hunger Games na tom byl v březnu 2012 ještě lépe (152,5 mil. dolarů), ale taková očekávání by byla nereálná. Nicméně fakt, že je Divergence s HG srovnávána, by mohl návštěvnosti pomoct.

Teď ta horší část. Možná už jste to zaregistrovali, možná ne. Česká a slovenská distribuce filmu byla připravována poměrně dlouho dopředu, ale před několika týdny došlo ke změně. Bontonfilm, který měl distribuci zajišťovat, celý projekt znovu zvážil a vycouval z něj. Podle oficiálního vyjádření z 5. března byly důvodem „těžkosti při získání licence pro uvedení filmu“. Podle mě jde spíše o to, že se jedná o young adult film s knižní předlohou. Na téhle kategorii si totiž Bontonfilm dost možná v minulosti vylámal zuby. Enderova hra, Hunger Games, TMI: Město z kostí, Hostitel, Nádherné bytosti – ty všechny přišly loni do kin v distribuci Bontonfilmu. Nejspíš nebyly všechny ztrátové, ale Divergence se díky nim stala v očích Bontonfilmu poměrně velkým riskem. Ohlášené premiéry tak byly zrušeny a nespokojení fanoušci začali zakládat petice a bombardovat distributora svými dotazy a stížnostmi.

K obratu došlo tento týden, kdy se objevily informace, že byla zakoupena licence pro Slovensko a kupodivu ji měl dostat právě slovenský Bontonfilm. Informaci přinesl mimo jiné i server edna.cz, podle kterého bude mít premiéru 8. května. Český Bontonfilm na to šel jinak – na Facebooku založil událost, prostřednictvím které si chce ověřit, že máme o film zájem. Očekávaných 50 tisíc „hlasů“ mi přijde dost hodně, z celé akce mám tak nějak smíšené pocity a není mi jasné, jestli ten film Bonton uvést chce, nebo ne. „Zúčastnit“ se můžete přímo tady: Chceme Divergenci v kinech!

Konečně byly také odhaleny obálky zbývajících povídek vyprávěných ze Čtyřkova pohledu. Doplňkové novelky o tom, co se ve Čtyřkově životě událo před setkáním s Tris, měly vycházet už během zimy. Nakonec bylo vydání odsunuto a zbývající tři si budou moct fanoušci anglicky přečíst od 8. června. V následující galerii tak najdete nejen obálky jednotlivých povídek, ale také grafiku pro souhrnnou kolekci. A pokud jste se ještě nenabažili české obálky třetího dílu, Aliance, tak ji tam bonusově najdete taky. Ta vychází už 2. dubna 2014.

Zdroje informací a obrázků: hypable.com, hollywoodreporter.com, divergentthemovie.com, shelf-life.ew.com

Markéta Kubalová

Marketingový nadšenec, knihomolka, milovnice dobré hudby a seriálů. „Čteš-li knihu napoprvé, poznáš nového přítele, čteš-li ji podruhé, potkáš starého.“ (Čínské přísloví)

7 komentářů: „Co je nového ve světě Divergence?

 • 21.3.2014 (15.55)
  Permalink

  Líp bych to neřekla! Nechápu, o co se snaží. Jestli to chtějí uvést nebo ne. Nebo jestli tomu chtějí udělat reklamu? No, to jim vážně vyšlo…
  Super článek 😉

  Reagovat
 • 21.3.2014 (21.22)
  Permalink

  Je však pravda, že třeba Hunger games byl pro česká kina docela propadák, u nás to ení moc známé:( škoda, těšila jsem se

  Reagovat
 • 22.3.2014 (10.22)
  Permalink

  Tímhle mě vážně hodně naštvali, Strašně sem se na Divergenci těšila. Doufám že se to nějak vyřeší a nakonec se dočkáme. 🙂

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 3 =

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..