Recenze: Když byla hodná

Knižní recenze

Dívka, kterou celý život stíhá nepřízeň osudu, a její cesta k odplatě. Pokud jste si už v minulosti oblíbili severské Milénium, Robothamova psychologicky laděná série z britského Nottinghamu bude vaše krevní skupina.

Název: Když byla hodná (Cyrus Haven #2)
Autor: Michael Robotham
Počet stran: 448 stran
Nakladatel: MOBA
Rok vydání: 2022

Téma je totiž velmi podobné – jde o trestné činy sexuálního zneužívání a co se týče jejich pachatelů, pohybujeme se v prominentních kruzích. Důkazy úspěšně zahlazují příslušníci policie, takže usvědčit viníky bude pro forenzního psychologa Cyruse Havena skutečný oříšek. S jeho charakterem jsme se setkali už v prvním dílu Hodná a zlobivá holka. Tehdy se Haven dostal k případu Andělská tvář – z domu v severním Londýně, který se stal místem vraždy, byla zachráněna malá holčička. Policii se nepodařilo zjistit její totožnost, dostala tedy jméno Evie Cormacová. Kvůli své problematické povaze, již používá jako ochranný štít, ale Evie doputovala do dětského domova s ostrahou. Psycholog se snažil získat dívku do své péče a chránit ji před nebezpečím, události ovšem vyústily požárem jeho domu.

V navazující knize Když byla hodná už jde do tuhého, protože začnou umírat nevinní lidé. Název knihy je docela nenápadný, takže by vám mezi záplavou thrillerů na pultech knihkupectví mohl lehce uniknout, ale ukrývá se v ní malý poklad. Autor představuje propletenec postav, které svádějí závod s časem o to, kdo dříve najde Evie. Účel je ale zcela rozdílný – část z nich chce dívku ochránit a část zabít jako klíčového svědka. Tahle kombinace vyvolá řadu vyhrocených momentů. Vyšetřování dává nový rozměr další hrdinka v podobě energické Sachy Hopewellové, která před lety zachránila malou Evie z důmyslné skrýše v útrobách domu. Celé vyšetřování je spletitá hra s pravdou a lží. Lží je totiž přirozeně prošpikovaný celý lidský život, jak podotýká autor ústy Cyruse ale když jde o odpovědnost za trestné činy, chce to lži mnohem rafinovanější. Takové, které dokáží zahladit stopy, vydírat nebo dohnat někoho k sebevraždě. Jak víme z předchozí knihy, Evie se stala obětí úchylných praktik vlivných lidí, kteří využívají své nedotknutelnosti. Druhý díl Když byla hodná prozradí tajemství jejího původu a minulosti v zajetí.

Robotham je také trochu psycholog – dokáže se vžít do mysli komplikované dívky a vystihnout její povahu. Evie je výjimečná osobnost s pozorovacím talentem, což dokládá i svérázný smysl pro humor, se kterým komentuje dění kolem sebe. Například její výrok „sklapni a přestaň krvácet“ mluví za vše.

Tím, že autor píše v první osobě a v přítomném čase, působí příběh mnohem autentičtěji. Robotham si je vědom, že v žánru krimi už téměř nejde nic nového vymyslet a nelze se vyhnout ani předvídatelnosti děje. Ovšem podařilo se mu skrze osobní vnímání postav najít spolehlivý způsob, jak čtenáře opět vtáhnout do děje. I když děj (kromě závěru) není nijak výrazně akční, průběh pátrání má rychlý spád a udržuje tak čtenáře zvědavého. Kladně hodnotím i překlad a korektoru, které v tomto případě dopadly na výbornou. Ráda si některou z dalších knih od australské krimi legendy opět přečtu.

Knihu Když byla hodná zakoupíte u všech dobrých knihkupců, online například na KNIHCENTRUM.cz 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge