KNIŽNÍ RECENZE: Andělé noci

Po úspěchu Stmívání se ve světě s podobnými upířinami pomalu roztrhl pytel. Je tak těžší narazit na knihu, či rovnou sérii, která by opravdu stála za to. A kdyby nebylo Richelle Mead, která rozhýbala veškeré dění okolo téhle nové upíří série, nejpíš by Lili St. Crow zůstala jen u jednotlivých útržků příběhu. A to by byla veliká škoda, protože tahle upířina za vaši pozornost určitě stojí. Je totiž něčím jiná a chytlavá…

Autor: Lili St. Crow
Série: Andělé noci
Díl: první
Originální název: Strange Angels
České vydání: BB/art, 2012
Žánr: young adult, paranormálno, upíři, vlkodlaci

Anotace: Skutečný svět je plný hrůz. Jen se zeptejte šestnáctileté osiřelé holky Dru Andersonové, drsňačky, která sama sejmula slušnou porci padouchů. Je ozbrojená, nebezpečná a připravená nejdřív zabíjet a teprve pak se ptát. Takže jí chvíli potrvá, než přijde na to, komu může důvěřovat…

Dru Andersonová je „divná“, kam až její paměť sahá. Cestuje s otcem od města k městu a loví strašidelné noční potvory. Je to zvláštní život, ale dobrý – dokud všechno nevybouchne v ledovém, zchátralém městě v Dakotě, když se jí kuchyňskými dveřmi vláme do domu hladový zombie. Osamocená a k smrti vyděšená Dru se ocitne v pasti, a bude potřebovat veškerý svůj důvtip a zkušenosti získané při tréninku, aby vyvázla živá. Příšery se rozhodly oplatit svým pronásledovatelům stejnou mincí, a tentokrát je na pořadu dne Dru. Šance na přežití? Mizivá až žádná. Pokud nevydrží do svítání, je po všem…


Dru od svých pěti let, kdy jí zemřela matka, žila se svým otcem u babičky doma. Ale když jí zemřela i babička, začala s otcem cestovat z města do města… a zabíjet veškerou špatnou nadpřirozenou havěť Skutečného světa. Ty se totiž nejraději živí obyčejnými lidmi. Jenže když se jednou její otec vrátí z akce krapet mrtvý, přesto stále chodící, Dru ví, že na všechno zůstala sama.

A tak hledá místo, kde by se mohla na chvíli, než ta bolest v srdci přestane, schovat. Narazí na svého spolužáka ze školy, Gravese, který jí nabídne místo pro přenocování. Jenže jako by si Dru všechno nadpřirozené a nebezpečné samo vyhledávalo. Graves skončí pokousaný vlkodlakem a svět Dru se zase o trochu víc zašmodrchá. A jako by toho už tak nebylo málo, na scéně se objeví Chritophe, který je nějak zapletený do smrti jejího otce a který tvrdí, že Dru je velice, velice důležitá…

Knihu jsem v originále četla, tudíž jsem mohla porovnat, nakolik je český překlad věrný originálu. Před samotným čtením jsem měla z překladu poněkud obavy, jelikož jsem si přečetla několik názorů, v nichž si čtenáři na překlad spíše stěžovali. Dru totiž mluví dosti hovorově, slangově a spíš nespisovně. Není tomu tak ale celou dobu a její jazyk je opodstatněný.

Mně tedy vůbec nevadil a po pár stránkách jsem si na něj zvykla. Dokonce dávám oba palce nahoru za to, že překlad některých scén vyzněl přesně tak, jak by měl. Jediné, co mě trochu mrzí je, že došlo i k překladu polských slovíček do češtiny. Ta občasná polština dávala knize takový lehký šmrnc cizokrajnosti. Za mě určitě překlad na jedničku.

Příběh mě chytnul díky svému odlišnému pohledu na upíří světa vůbec svět nadpřirozena. V prvním díle se spíš víc seznamujeme se samotnou Dru a tím, jak se vyrovnává se svým životem. Dru jsem si okamžitě po přečtení prvních pár stran zamilovala. Není to typická hrdinka podobně zaměřených knih. Ano, ve Skutečném světě se pohybuje už nějaký ten pátek, ale vždycky v jejich likvidaci hrála pouze sekundanta. Hlavou všech operací byl vždycky její otec.

Děj má spád, prvky překvapení, děs i hrůzu a akčnost. Samozřejmě také dva představitele opačného pohlaví, po kterých můžete tajně vzdychat. Já osobně jsem se dosud nerozhodla, na čí straně stojím spíš. Kniha mě i v češtině velice bavila. Zhltla jsem ji celou za jeden den a znovu prožívala tytéž pocity, jako při jejím prvním čtení.

Moje hodnocení: 90%


Lili St. Crow je pseudonym americké autorky Lilith Saintcrow (1976), která napsala přes dvacet románů. Kniha Andělé noci je první díl z pětidílné série pro mládež. Spisovatelka žije ve Vancouveru ve státě Washington se svým manželem a dětmi, v domácnosti plné koček.

Zdroj obrázků, informací o autorce, anotace i obálka knihy: BB/art
Zdroj obrázku autorky: Goodreads

Petra Sýkorová

Věčný knihomil, který se rád prostřednictvím knižních příběhů dostává na místa, kam by se jindy ani nepodíval a knihovnička mu už praská ve švech. "Přátelství se zrodí ve chvíli, kdy jedna osoba řekne druhé: Cože? Ty taky? A já myslel, že jsem jediný." (C.S.Lewis)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

thirteen − 6 =

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..