Henry Cavill nás vtáhne do světa špionáže… tak trochu

Filmy Knihy Novinky

Autoři špionážních thrillerů by si měli dávat pozor, aby se jejich zápletky nezačaly nebezpečně podobat realitě. Může se jim totiž stát, že po nich půjdou skuteční tajní agenti.

Spisovatelka Elly Conway (Bryce Dallas Howard) se proslavila sérií románů o tajném agentovi jménem Argylle (Henry Cavill), který kráčí ve stopách Jamese Bonda a zachraňuje lidstvo před šílenci všeho druhu. Příběh její poslední knížky líčí jeho souboj s mocným syndikátem, který plánuje ovládnutí celého světa. Detaily celé zápletky se až pozoruhodně shodují s plány, jež chystá realizovat skutečné zločinecké uskupení. A to se musí rozhodnout, co s Elly udělat. Je to jen náhoda, nebo spolupracuje s někým dobře informovaným? Bude ji stačit vyslechnout? Nebo se má rovnou zlikvidovat?

Je jasné, že spisovatelčin velmi poklidný život na idylické samotě, kde jí dělá společnost jen kocour Alfie, právě skončil. Ocitne se na šíleném kolotoči, který nemá šanci zastavit ani zpomalit. Naštěstí se v jejím životě objeví „špión, který hraje za ty dobré“ (Sam Rockwell) a stejně jako Argylle v jejích románech jí pomáhá přežít. Jenže skutečný život bývá často mnohem komplikovanější než příběhy knížek.

Argylle vás rozhodně překvapí,“ říká o svém filmu Matthew Vaughn. „Diváci, kteří na něj vyrazí do kina, budou mít nějaká očekávání na základě mých filmů, které viděli. Myslím si, že ho rozhodně naplníme, ale můžu jim slíbit, že je čeká i leccos navíc,“ dodává režisér.

Film, který měl premiéru 1. února, se může pochlubit hvězdně nabitým obsazením, kromě Henryho Cavilla a Johna Ceny v roli titulního agenta a jeho parťáka, tu hrají třeba Samuel L. Jackson a Bryan Cranston nebo populární zpěvačka Dua Lipa. Souběžně s filmem se tento měsíc dočkáme také vydání stejnojmenné knihy od Elly Conway. Autorky, která nemá podstatnou nebo věrohodnou internetovou stopu. Identita autorky byla od oznámení filmu záhadou a mnozí věřili, že Conway je pouze pseudonym.

Autorčin debutový román zaujal Vaughna ještě předtím, než byl vůbec oficiálně publikován. Podle poznámek k produkci filmu byl Vaughn zaujatý poté, co obdržel rukopis nepublikovaného špionážního románu. Spolu se scénáristou Jasonem Fuchsem se rozhodli udělat hlavní postavu svého filmu fiktivní verzi Conwayové.

Zprávy o adaptaci ohlásil Deadline už v červenci 2021. Deadline oznámil, že film bude „prvním z nejméně tří filmů ve franšíze“. Jméno údajně skutečné autorky bylo také napsáno jako Ellie, ne Elly. Následující měsíc si Apple Original Films zajistilo práva na film po dohodě za 200 milionů dolarů.

Jde o první vydaný román neznámého autora, který získal takovou pozornost, a byl tak i mnohým podezřelý. Román v zahraničí vydalo nakladatelství Bantam Books a Penguin Random House na začátku ledna. Oficiální životopis autorky nabízí málo informací o tom, kdo je a neobsahuje žádné fotografie autorky.

Internetové diskuze dokonce zašly tak daleko, že se začala šířit spekulace, že by se za pseudonymem mohla skrývat samotná Taylor Swift, která je mimo jiné známá svou láskou ke svým kočkám a už dříve se skrývala pod jiným pseudonymem u několika songů. Kniha Argylle vychází v českém překladu u nakladatelství Kalibr 12. února.

Zdroj informací a obrázků: CinemArt.cz, DatabazeKnih.cz, BusinessInsider.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge