KNIŽNÍ RECENZE: Před svatbou

Knihy Knižní recenze

Tuto knihu jsem otevřela z pouhé zvědavosti. Z žánru chick-lit mám zkušenosti jen s filmy o potřeštěné Britce Bridget Jonesové a to už je nějaký ten pátek zpátky. Rozhodla jsem se proto rozšířit si obzory, tentokrát se zástupcem romancí v knižní podobě. Naprosto mě pak překvapilo, když jsem po dočtení poslední kapitoly při pohledu na hodiny zjistila, že je půl páté ráno.

Před svatbouAutor: Jane Costello
Originální název: The Nearly-Weds
Počet stran: 432 (EN), 408 (CZ)
Datum vydání: 13.5.2010 (EN), 24.4.2013 (CZ)
Žánr: romance, chick-lit
Nakladatel: Simon & Schuster UK (EN), Baronet (CZ)

Zoe se považovala za šťastnou ženu. Posledních několik let chodila se svým panem Božským, zařídili si domeček, plánovali rodinu. V den svatby se ale její milovaný Jason neukázal. Zoe ve snaze vyléčit si zlomené srdce opouští rodnou Anglii i teplé místo v místní školce, aby jako au pair odcestovala přes půl světa do Bostonu, kde se má v domě workoholického, nerudného Ryana starat o malou Ruby a Samuela. Brzy si nachází přátele, prožije pár trapasů a možná najde i lásku.

Zoe je úžasná hrdinka. Je svá, odmítá se utápět v tom, že ji snoubenec nechal u oltáře, a svou celou energii věnuje dětem. Trapasy se na ni lepí a ona jde přesto dál s hlavou hrdě vztyčenou. Je to pravá kamarádka do deště, která se tu snaží být pro každého, kdo ji v tu chvíli potřebuje – ať jsou to Ryanovy děti, její kamarádky au pairky nebo samotný Ryan.

Ryan je zamračený, nerudný vdovec, co se zpočátku zdá, že o nic neprojevuje zájem – ani o své děti, natož o stav domu. Postupně se mu ale dostáváme pod kůži, pod níž se skrývá zlomený muž trpící ztrátou ženy a strachující se dát najevo jakékoli city. Byl mi od začátku sympatický.

Kaleidoskop barvitých postaviček ze sousedství doplňují Ryanovy děti, jejich malí kamarádi a jejich chůvy, z nichž každá je jiná a nejspíš proto se tak skvěle doplňují. Každá postava nabízí něco jiného a je tak téměř jisté, že si v knize jakýkoli čtenář najde svého oblíbence. Snad jedinou nesympatickou postavou mi přišla Zoeina matka, která sice svou dceru miluje, ale působí poměrně sebestředně a sobecky, upřednostňující své zájmy před dceřinými. Naštěstí se v příběhu moc nevyskytuje.

Román se dá rozdělit na dvě části. V první si Zoe hledá cestu k Ruby a Samuelovi. Jejich vývoj od zdivočelých děcek bez jakéhokoli režimu a řádu, po téměř dokonalé andílky trpící ztrátou matky a odcizením otce, působí realisticky. Autorka jejich prostřednictvím hraje na city čtenářů, a naprosto jí to vychází. Zoe si toho s dětmi hodně užije, v dobrém i zlém, a čtenář, zvláště pokud má doma podobné dva malé špunty, jí naprosto rozumí.

V druhé části se pak Zoe snaží proniknout k Ryanovi, který se stáhl do sebe a nikoho k sobě nechce pouštět. Jakékoli intimity se bojí a jen zvolna, pomalu a zpočátku neochotně se Zoe, a tím pádem i čtenáři, otevírá. Právě scény s ním jsou v celém příběhu těmi nejzajímavějšími.

Román je psán v ich-formě z úhlu pohledu Zoe. Čtenář tak sleduje nejen její myšlenky, ale lépe tak vnímá i její vývoj od ztřeštěné Britky vyjukané ze všeho kolem ní, když se náhle ocitne v Americe (což je pro ni totéž, jako by ji někdo transportoval rovnou na Mars), po sebevědomou mladou ženu, které život v Americe pomohl postavit se na vlastní nohy.

Příběh plný sympatických postav, humoru a lásky je psaný odlehčeným stylem ve formě velkého množství krátkých kapitol, díky čemuž stránky ubíhají téměř samy. Po jazykové stránce se těch pár překlepů dá vzhledem k délce románu odpustit, několikeré použití nadávky „do prčic“ ale v britsko-amerických reáliích románu působí jako pěst na oko.

Celkově vzato je Před svatbou vtipná, zábavná a milá jednohubka (ačkoli pro román mající 400 stran je to označení značně pofidérní), kterou čtenář zhltne, ani neví jak. Román totiž kromě romance nabízí i rodinná a osobní dramata a příhody dívek, z nichž ne všechny jsou vtipné a veselé, ale otevírá i poměrně vážná témata, což příběhu jen dodává na realističnosti. Pokud si chcete zkrátit deštivé odpoledne/večer u knihy, která vás pobaví inteligentním humorem a dojme statečností, s jakou se hrdinové staví svým problémům, pak je tato kniha přesně pro vás.

Zdroj informací a obrázků: Baronet.cz

1 thought on “KNIŽNÍ RECENZE: Před svatbou

  1. Díky za skvělou recenzi, jsem zaháknutá a určitě si to přečtu. 🙂
    P.S. Z Opery mi nejdou vkládat komentáře. 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge