Úžasný svět Elizabeth Gaskell

Elizabeth Gaskell je u nás ne příliš známá anglická spisovatelka, která žila v 19. Století a je tak vrstevnicí například Charlotte Brontë, jejíž životopis The Life of Charlotte Brontë, Gaskell zpracovala krátce po Charlotině smrti.

Elizabeth se narodila v Chelsea, tedy v Jižní Anglii, ale spolu s manželem, se kterým měla podle všeho velice šťastné manželství, se přestěhovala do Manchesteru a tento kraj a život v něm se stal inspirací pro několik jejích románů a povídek. Z tvorby BBC pak vznikly v poslední době tři televizní minisérie.

North and SouthNorth & South (2004)

4 dílná minisérie vypráví příběh mladé dívky Margaret Hale, která vyrůstala na idylickém venkově v Jižní Anglii, jako dcera místního faráře. Její otec se ovšem nepohodne s církví a stěhuje se spolu se ženou a dcerou do poněkud drsného Milltonu. Ten je smyšleným industriálním městem, jemuž byl předlohou Manchester. Zde se setkává s poněkud drsným a přímým továrníkem Johnem Thorntonem.

Margaret je chytrá a vnímavá dívka, ale i tak zpočátku jen stěží chápe život tamních lidí a přechod z prosluněného jihu do průmyslového severu. Nazývá ho bílým peklem (podle poletujících chomáčků bavlny v místních továrnách), život tady je pro ni nelehký. Román je řazen jako industriální nebo sociální román, ale čtenář by se tím neměl nechat zaskočit. Ve filmu hlavní hrdiny ztvárnili Daniela Denby-Ashe, kterou český divák může znát ze seriálu My Family (jednu dobu seriál vysílala i ČT2) a Richard Armitage, který se v současné době objevil v Hobitovi, se ujal role Johna Thorntona.

CranfordCranford (2007-2009)

Tato minisérie má 7 dílů a odehrává se ve smyšleném městě Cranford, jehož předlohou bylo město Knutsford, kde sama autorka vyrůstala. Román nemá ucelenou zápetku a jedná se tak spíše o sérii povídek a příběhů jednotlivých postav – Mary Smith, která celý příběh vypráví, dvou starých panen a sester slečny Matty a slečny Deborah a mnoho dalších. Celá kniha/seriál pak pitoreskně zobrazuje běžný život v anglickém malém městě v první polovině 19. Století.

V roli slečny Matty se objevila Judi Dench, další z postav ztvárnila třeba Imelda Staunton (Dolores Umbridge v Harry Potterovi) nebo její manžel Jim Carter (v současnosti představitel pana Carsona v Downton Abbey), dále pak Simon Woods (pan Bingley z Pýchy a Předsudku z roku 2005 s Keirou Knightley) nebo Greg Wise (pan Willoughby z Rozum a Cit z roku 1995, kde se seznámil se svojí slavnější manželkou Emmou Thompson – ty byla mimochodem v Nádherných bytostech naprosto skvělá).

Wifes and DaughtersWifes and Daughters (1999)

Příběh vypráví o mladé, spíše naivní, dívce Molly a o jejích životních peripetiích, než konečně skončí s mužem svých snů. Musí se vyrovnávat s tím, že se její otec rozhodl znova oženit s ne zcela vhodnou ženou a s láskou k muži, který bláhově touží po jiné. Zajímavostí je, že román je nedokončený, protože Gaskell zemřela dříve, než jej stihla dopsat, ale podle určitých zdrojů nastínila někomu ze svého okolí, jak si jeho konec představovala.

Postavu Molly ztvárnila Justine Waddell, která rok předtím hrála postavu Tess v románu od Thomase Hardyho Tess z D’Urbervillů. Dále se pak objevily v hlavních rolích Tom Hollander (pan Collins z Pýchy a Předsudku, 2005) nebo Michael Gambon (Brumbál z Harryho Pottera).

Cranford i North & South (Sever & Jih) jsou k dostání jako knihy i v češtině. Wifes and Daughters jsem nenašla, ale pokud se vám nechce pročítat knihami, jejich seriálové verze jistě stojí za to. North & South patří mezi desítku nejlepších historických dramat, jaké jsem viděla.

Zdroj informací a obrázků: Goodreads.com, Wikipedia.org, BBC.co.uk

Jana Buchtová

Upovídaná zrzka, která se vůbec necítí na 26! A která tráví až příliš mnoho času poleháváním v posteli s knížkou v ruce. “But for my own part, if a book is well written, I always find it too short.” ― Jane Austen

3 komentáře: „Úžasný svět Elizabeth Gaskell

 • 21.2.2013 (17.14)
  Permalink

  Jéé ani jsem nevěděla, že tyhle díla natočily, super, hned se jdu podívat 🙂

  Reagovat
 • 15.4.2013 (11.50)
  Permalink

  Česká televize uvedla North and South pod názvem Láska v bílém pekle, pod kterým se taky dá najít na ulož.to. Trochu mě zklamala herečka v hlavní roli, ale seriál má úžasnou atmosféru.

  Reagovat
 • 27.9.2014 (12.26)
  Permalink

  Amazing, wonderful blog formatting! The way long have you been writing a Dụng cụ Đo Huyết Áp cơ,ALPK2, Huyết áp cơ blog with regard to? you have made posting peek straightforward. The full look of your respective site can be wonderful, aside from this article material!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 − ten =

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..