Hvězdy Shadowhunters se loučí se seriálem

Před časem jsme vám přinesli smutnou zprávu o tom, že oblíbený seriál bohužel svou třetí řadou končí. Teď už je definitivně dotočeno i finále.

Ačkoliv se fanoušci snažili všemi možnými způsoby nechat seriál Shadowhunters obnovit, bohužel se to nepodařilo. Herci se tak sešli naposledy, aby dotočili speciální finále, ve kterém ještě uvidíme pár nových tváří.- Konkrétně jde o Kimberly-Sue MurraySydney Meyer a Lukea Bainese. Murray si zahraje vílí královnu, které se nedá věřit, protože dokáže měnit svou podobu podle libosti. Zatímco v druhé sezóně jsme se setkali s její mladou verzí, teď můžeme čekat tu starší.

Meyer se objeví v roli oblíbené Helen Backthorn, kterou čtenáři dobře znají už z knih jako poloviční lovkyni a poloviční vílu. Baines se pak objeví v roli Jonathana Morgenstena jako jeho „pravá forma“. Můžeme se tak těšit na pořádné dvouhodinové finále, které by se mělo objevit až na jaře 2019.

Natáčení bylo ukončeno, proto nečeká loučení se seriálem jen fanoušky, ale také samotní herci se prostřednictvím sociálních sítí rozloučili každý svým způsobem:

View this post on Instagram

“How lucky I am to have something that makes saying goodbye so hard.” – Winnie the Pooh. Truly, #Shadowhunters has been an angelic blessing. Playing Clary is an honor that has taught me more than I can express. She is strong, courageous, compassionate, badass, and broken, and I love every little imperfect piece of her. She will always be a part of me and I’d like to think I left a little part of me with her. Beyond that, the family created from the cast and crew, to the writers and producers, to you angels is something to be cherished. Being a part of a story that resonates for so many people and has a real positive influence on their lives is a rare gift and privilege that I will forever treasure. We have been breathing rarified air here in the Shadow World, whether or not we knew it. This experience is lightning in a bottle and I will spend the rest of my life trying to find it again. However, if you take anything with you from this, take this: the story doesn’t end here. It lives on and continues in all of us as we carry on the #ShadowhuntersLegacy as a group of people who stand for acceptance, love, and unity. Hail and farewell, angels. All my love . You know what they say… when one door closes… 🖤⚔️✨

A post shared by Katherine McNamara (@kat.mcnamara) on

View this post on Instagram

We wrapped several hours ago for our final day on @Shadowhunters. It has been an honor to play this iconic character created by @cassieclare1 & I honestly didn’t anticipate the level of impact it would have on people all over the world. I consider it a privilege to work with this extremely special group of people. I am humbled by the love and dedication you have for these characters. I go to work everyday and do my best to fulfill my duty as an actor to transform into this fictional character that feels real, authentic and genuine. But most importantly, to provide you entertainment to forget all your woes for a little while. So proud of this cast and crew for what we accomplished in 55 episodes. I thought this would be a fun pic to share of my transition into MB and my transition out. Thank you to Ed Decter, Michael Reisz, Todd Slavkin, Darren Swimmer, Matt Hastings, FreeForm and Constantine for allowing me to play in this world. ✌🏼 & ❤️!!!! #ShadowhuntersLegacy

A post shared by Harry Shum Jr (@harryshumjr) on

https://twitter.com/AnnaBananaHops/status/996574439884996608

View this post on Instagram

As I sit here and attempt to process the past 3 years, 3 seasons, 55 episodes, 400+ days of work (don’t trust my math here), I can’t help but become inundated with emotions and memories. Our time over the past 3 Seasons can be considered an odyssey but now looking back it feels more like a dream, an epic story that happened in my mind where the protagonist, this skinny, wide eyed, college graduate went from being this scrappy kid from Brooklyn to a confident, self assured, Daylighter. All of us, the cast, the crew, production, the writers room and all of you fans should be SO proud of everything we’ve done together. We have created a wonderful world full of fantastical beauty and love! We fought together, we cried together and most importantly, we loved together. My hopes are very high looking ahead at the legacy of Shadowhunters. I am very proud to have been your Simon Lewis. I am very proud to be a part of our giant family. I am very proud of each of you who continue to fight for love and make this world a better place. Keep questioning. Keep learning. Keep being curious. Keep being positive forces for change in your communities around the world! I love you all! Simon Lewis…that’s a wrap! #shadowhunterslegacy #shadowhuntersfamily #thanksforthememories #toinfinityandbeyond

A post shared by albertorosende (@albertorosende) on

 

Zdroj informací a obrázků: TheFandom.net, Deadline.com, FreeForm.go.com

Profilový obrázek

Petra Sýkorová

Věčný knihomil, který se rád prostřednictvím knižních příběhů dostává na místa, kam by se jindy ani nepodíval a knihovnička mu už praská ve švech. "Přátelství se zrodí ve chvíli, kdy jedna osoba řekne druhé: Cože? Ty taky? A já myslel, že jsem jediný." (C.S.Lewis)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × one =

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..