KNIŽNÍ RECENZE: Croak

OMG! To bylo absolutně boží! Fakt. Celé knize můžu maximálně vytknout jeden jediný divný odstavec ke konci knížky, jinak to byla brilantní jízda. Osobně se občas utápím v příbězích, které jsou předvídatelné a plné klišé. A občas mě to unaví, a tak hledám něco originálního, co mi vytře znak. A téhle knize se to teda zatraceně povedlo.


CroakAutor: Gina Damico
Série: Croak
Díl: první
Počet stran: 311 (ebook)
Nakladatel: Houghton Mifflin Harcourt
Datum vydání: 20.3.2012

Lex je potížistka. Nemá žádné kamarády, ve škole vždycky vyvolá rvačku, je permanentně naštvaná na celý svět a absolutní opak svého dokonalého dvojčete. Když jí hrozí vyloučení ze školy, rodiče ji za trest na prázdniny pošlou ke strýčkovi Mortovi (na farmu uprostřed ničeho) v naději, že ji těžká práce ve chlívku a dojení krav trochu zklidní. Jaké je Lexino překvapení, když ji u autobusu vyzvedne postarší fanatik na motorce, který, jak se později ukáže, nejenže nemá žádnou farmu, ale navíc má kupu tajemství. A rozhodne se Lex zatáhnout přímo doprostřed všeho toho zmatku.

Celé město (čítající nyní s Lex celkem 80 obyvatel) je totiž plné (říkejme jim) smrtonošů (Grim Reapers). Lidí, co se starají o transfer duše z mrtvého těla do posmrtného života. A Lex, jak se zdá, je přirozený talent. Nebudu vám prozrazovat, jak celá tahle věc funguje, protože to je na té knížce snad to nejlepší, všechno to společně s Lex objevit. Zmíním snad jen, že smrtonoši nosí černé mikiny s kapucí, na cesty k duším používají kosu a v knize se několikrát mihne mrtvý Edgar Allan Poe. Já vím, epic!

Příběh postupem času nabere na akci, když začnou smrtonoši narážet na lidi, kteří nejeví žádnou známou příčinu smrti, mají bílé oči a vypadají, jako by prostě přestali žít. Do tuhého jde ve chvíli, kdy se neznámý vrah zaměří i na ně samotné. A Lex je do toho samozřejmě namočená až po uši.

3

První věc, kterou si zamilujete, bude samozřejmě Lex. Její černý humor je prostě okouzlující. „Hey there, cutie,“ he said. „What’s your name?“ Lex rolled her eyes and turned toward the window. „Kill me.“ O kus víc si to pak začnete užívat, jakmile se na scéně objeví Driggs. Její spolubydlící a zároveň partner v „práci“. Jejich první pořádný dialog na střeše strýčkova domu skončí tím, že si oba dají navzájem pěstí. Později se samozřejmě hrany obrušují, ale časté hádky a sarkastické poznámky jsou na denním pořádku.

„You hit back?!“ she shouted.
Driggs was gaping in disbelief at his own hand. Slowly he recovered and looked into her good eye. „I had a feeling you’re be more insulted if I didn’t.“

2

Druhá věc, kterou si zamilujete, bude městečko Croak. Hlavní ulice se tu jmenuje Dead End, smrtonoši obědvají v Márnici, narazíte tu na obchody a putyky s názvy jako Dead Meat, Corpp’s, Dead Weight, Ashes apod. Středem všeho je Banka, kam chodí všichni do „práce“.

Třetí věc, kterou si zamilujete, bude dokonalý mix vtipných situací, notné dávky černého humoru, ale taky tak trochu nechutných scén, smrti, tragédií, napětí a finálního „Ne, tohle se opravdu nestalo, že ne?“. Bude vás bavit systematické odstrašování turistů, co do města zabloudí, originální a dobře napsané postavy – živé i mrtvé, neustálé balancování mezi tím, co se zdá správné a co ne. A i když se něco ze začátku může zdát trochu přes čáru, nakonec vám to ve všem tom absurdním chaosu přijde docela normální.

4

Čtvrtá věc, kterou si zamilujete, bude… netřeba to protahovat. Je načase, abyste si tu knížku co nejdříve pořídili a začali číst. Šest hvězdiček z pěti, milion kladných procent, padesát palců nahoru. A na závěr tu mám ještě jedno video. Nevím, jestli si vzpomínáte na seriál, který kdysi v pravěku dávali v noci na ČT2. Jmenoval se Dead like me a myslím, že úvodní znělka dost trefně vystihuje celou atmosféru knihy: https://www.youtube.com/watch?v=rbEKFVcGhjc

Zdroj informací a obrázků: GoodReads.com

Olga Biernátová

Neoluxor <3 Ex-knihovnice s revolučními náladami, R.I.P. Guerrilla Readers, dívka, která jde víc slyšet než vidět, social media freak, book lover s bookappealem!

4 komentáře: „KNIŽNÍ RECENZE: Croak

 • 4.2.2014 (15.11)
  Trvalý odkaz

  Skvělá recenze, já to knížku chci! Pokukuji po ní už delší dobu, ale nevím jak bych se poprala s tou angličtinou. Ale tys mě teď tak nalákala, že se na to prostě vrhnu 😀 Jinak Dead like me jsem sledovala, a hodně mě to bavilo 🙂

  Reagovat
 • 5.2.2014 (19.53)
  Trvalý odkaz

  Velmi chytlava recenze, pobavila i naladila. :o) Snad se tato kniha objevi cesky, rada bych si ji precetla.Cerny humor zboznuji a Lex je mi sympaticka uz ted. :o))

  Reagovat
 • 8.4.2014 (16.08)
  Trvalý odkaz

  Taky mě nalákala recenze a jak člověk začne, tak nemůže přestat. Naivně jsem si moc o knize nezjišťovala, třeba, že má více dílů, a nechci ani vzpomínat, co nastalo na poslední stránce, kdy jsem zjistila, že má pokračování…:D

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

twenty − 14 =

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..