FILMOVÁ RECENZE: Město z kostí

Filmová recenze Filmy

Díky čtvrtečnímu knižnímu srazu jsme měli možnost zhlédnout filmovou adaptaci oblíbené knihy Cassandry Clare daleko dříve, než se vůbec do českých kin dostane. V Lucerně vládla velice příjemná atmosféra a všichni byli zvědaví, co nás čeká. Film na nás všechny rozhodně dojem udělal, jen nejspíš v jiném smyslu, než by tvůrci rádi. Podívejme se tedy na to, co si o filmu myslím já.

CoB 03MORTAL INSTRUMENTS: MĚSTO Z KOSTÍ

Režie: Harald Zwart

Hrají: Lena Headey, Lily Collins, Jonathan Rhys Meyers, Kevin Durand, Robert Sheehan, Jamie Campbell Bower, Jared Harris, Kevin Zegers, Aidan Turner, Jemima West…

Česká premiéra: 12.9.2013

Slovenská premiéra: 29.8.2013

Světová premiéra: 21.8.2013

Délka filmu: 130 minut

Clary je obyčejná patnáctiletá holka, která žije v New Yorském Brooklynu se svou mámou. Má poklidný život jako ostatní, až do okamžiku, kdy se večer v klubu stane vražda a ona je jediná, která ji v zaplněném klubu vidí. Tělo zavražděného se navíc hned vypaří. Clary začne vidět to, co ostatní ne a slyšet to, co ostatní ne. Hned na to po náhlém a nevysvětlitelném zápase s podivným stvořením zmizí i její máma. Při pátrání po ní začíná Clary odhalovat temná tajemství o skrytém světě stínů, který odedávna existuje hned vedle toho našeho. Potkává bojovníky – Lovce stínů – napůl lidi a napůl anděly, kteří po staletí plní roli strážců a ochraňují lidstvo před dalšími obyvateli jejich světa. Před vlkodlaky, upíry a dalšími démony a silami zla. Tváří v tvář všem legendárním tvorům hrůzy se Clary přidává k Lovcům stínů a objevuje v sobě odvahu, sílu a schopnosti, o nichž neměla dosud nejmenší tušení. Stojí před ní úkol najít dávný pohár, jenž by měl být klíčem k nalezení její mámy. Zjišťuje, že její máma také bývala Lovcem stínů a ona sama do skrytého světa démonů a andělů patří. Clary a její noví přátelé a spojenci navíc zjišťují, že čelí hrozbě, která může rovnováhu mezi dobrem a zlem převážit na stranu temna. (CSFD.cz)

S tou hromadou propagace, merchandisingu, fotek a videí se člověk nemůže divit, že si většina lidí vzpomene na humbuk okolo Stmívání. Ono je to totiž v bledě modrém totéž. Už se dokonce objevila i zpráva o tom, že se budou vyrábět panenky hlavních hrdinů. Navíc film provází stejná kritika, jako kdysi první díl Twilight ságy, a je úplně jedno, že se dějově jedná o něco odlišného. Je to film pro dospívající o lásce a nadpřirozenu s širokou fanouškovskou základnou, která miluje knihy a koupí si téměř cokoliv, co s knihami a filmem souvisí. Nálepka je tedy jasná.

CoB new still 06Na filmovou podobu Města z kostí se čekalo už od roku 2007, kdy vyšel první knižní díl a pobláznil USA. Od chvíle, kdy se ohlásil začátek produkce, všichni fanoušci netrpělivě sledovali veškerá sociální média, prostřednictvím nichž autorka se svými čtenáři komunikovala a dělila se o střípky informací.

Tajili dech nad výběrem herců a modlili se, aby Jace byl opravdu ten správný Jace a Clary zase Clary. Ne všichni byli s výběrem hereckých představitelů spokojení, ale tak už to holt bývá. Nezbývalo než čekat na to, až začne samotné natáčení a jak bude celý film vlastně vypadat. Prvotní fotografie i videa vypadala dosti nadějně a tak začali být fanoušci natěšení. Navíc je autorka neustále ujišťovala o tom, že se scénář knižní předlohy opravdu drží a že je spokojená.

Inu, film šel ke konci sprna celosvětově do kin, fanoušci zjistili, jak moc si scénář s předlohou pohrál a kritici film pořádně rozcupovali. Načež dala autorka od filmu ruce pryč se slovy, že autor má jen málo moci nad tím, jak bude adaptace vypadat… a nezapomněla to nedávno ještě potvrdit i celým článkem. Věřila bych jí ráda, ale po tom všem, co do premiéry předvedla a jak sebevědomě vystupovala třeba na takovém Comic-conu, jí nevěřím už ani ten nos mezi očima.

Pokud jste fanoušky původní trilogie a máte ji díky prvnímu vydání Mladé Fronty načtenou i s tím Krasomilem Pohromou, musím vás zklamat, film vás naštve. A ti z vás, co četli pouze první knižní díl, si díky filmu vyspoilerují celou trilogii. Nakonec ze všeho nejspíš vyjdou vítězně ti, co na knihy ani nesáhli. Tedy, pokud přežijí tu hromadu amerického patosu, který se diváky snaží přesvědčit o tom, že opravdu nejde o další Stmívání. Bohužel se naprosto minul účinkem. Jinak by se celá Lucerna nesmála i ve chvílích, kdy filmaři rozhodně vtipní být nechtěli – viz tajná minulost Johanna Sebastiana Bacha. Počítám, že v příštím díle se dozvíme něco podobně šokujícího o Mozartovi nebo Chopinovi.

CoB new still 08Hlavním problémem filmu je neskutečně napraný sled událostí, které pro nezasvěcené místy ani nedávají smysl. Jako by se filmaři do první půlky snažili nacpat všechno možné a ani se moc nestarali o chudáka diváka. Nehledě na to, že díky vhledům do minulosti dokonale vyspoilerují zásadní knižní odhalení, na jaká si čtenář musí v sérii teprve počkat. Zajímalo by mě, čím mají v úmyslu překvapovat v dalších dílech.

U filmových adaptací je už čtenář poměrně zvyklý na to, že se scénář jen málokdy opravdu do puntíku drží knižní předlohy, to ovšem nemění nic na tom, že v kině sedíte s otevřenou pusou a čekáte, jestli se z toho Simona vážně ta krysa stane a proč má proboha už teď na krku dva vpichy po zubech… a proč to proboha nikdo neřeší? Ale hlavně, že Clary už teď dokáže kreslit vlastní runy, aniž by se nad tím kdokoliv výrazně podivoval. Všichni stejně chtějí znát hlavně tu runu na uklízení.

Herecké duo Lily Collins – Jamie Bower postrádá jakoukoliv vášnivější jiskru, nezachrání to ani vtipné dialogy či narážky. Veškerou romantiku zabíjí Bowerovy propadlé lícní kosti, vykulený chameleonský výraz a neustálé prohrabování svých naondulovaných vlasů, které mu v jednom momentě filmu dokonale zplihnou, takže divák začne uvažovat nad tím, jestli je Jace opravdu kučeravý od přírody, nebo si po večerech dává do vlasů natáčky. Filmová Clary je sice po věštinu času pořádně na facku, alespoň je na ní na začátku vidět, že si chuděrka prošla pořádným peklem, o čemž svědčí obrovský nános bahna, uštvaný výraz a bezmoc.

CoB new still 07Nevěřila bych, že to řeknu, ale jako nejlepší mi z celého filmu přišli neustále hláškující Simon a drsňačka Lara Croft… pardon, Isabelle. Robert Sheehan dokázal neuvěřitelně nudné knižní postavě vdechnout úžasné charisma a Jemima West sice nepůsobila jako ta největší sexice pod sluncem, ale v některých chvílích mi byla daleko sympatičtější než samotná Collins. Hlavně chci ten její bič. A chci ho hned. Jonathan Rhys Meyers mohl být sexy v Tudorovcích, v Městě z kostí se musíte pozastavovat nad tím, kdy si proboha stihl udělat ty afro copánky a proč tenhle job vůbec vzal. Přestože se snažil nahánět hrůzu, moc dobře mu to nešlo.

Filmu nepomáhá ani hromada WTF momentů, jako třeba ošetřovna Institutu jako vystřižená z Bradavického jarního speciálu, a to včetně nočních stolků a povlečení, nebo americká variace na Saxánu, která je tak creepy, až to hezké není. Všechnu hardcore epičnost ještě podtrhává vytuněná hudba, co vám prorve ušní bubínky, když si nebudete dávat pozor. Plus pokud se obzvlášť těšíte na scénu ve skleníku, asi padnete mrtvi k zemi.

Aby to ale nebylo jen o kritizování – dvě pozitiva film přece jenom má. Výborné speciální efekty a komediální prvky. Když totiž film nebudete brát příliš vážně, budete se bavit. Nejsem zapřísáhlou fanynkou, proto jsem u filmu občas až brečela smíchy (třeba ve chvíli, kdy vlkodlaci naskákali do svých tereňáků a školního autobusu! kde proboha vzali ten školní autobus?), několikrát se zasmála i u narážek, po většinu času jsem ovšem nestačila žasnout nad tím, jestli to tvůrci opravdu mysleli vážně, anebo se rozhodli udělat si legraci sami ze sebe. Ono to tak nakonec totiž vypadá.

Nedivím se, že film kritici rádi a často přirovnávají ke Stmívání, bohužel musím říct, že i to Stmívání bylo na první pokoukání zajimavější. Jsem ovšem zvědavá, jak se produkce popasuje s druhým dílem, protože si sama vytahala snad skoro všechny trumfy z rukávu. Jako odreagovačka je Město z kostí fajn film, ale stačí ho člověku vidět jednou.

Hodnocení: 50% (původně 40%, ale těch 10 je za to, že jsem se u filmu opravdu zasmála)

Zdroj obrázků a informací: CSFD.cz, IMDb.com

27 thoughts on “FILMOVÁ RECENZE: Město z kostí

 1. Opravdu pěkná recenze a se vším s tebou souhlasím. Místy to bylo vážně hrozné a dost mě štve, že odhalili celou trilogii… Bojím se dvojky, protože tam beztak vecpou další tři díly 😀 Ale zase na druhou stranu jsou fajn ty efekty a vtipné hlášky, při kterých se smálo celé kino. O té skleníkové scéně, stejně jako o té ve sněhu, raději nebudu nic říkat… 😀 Vážně jsem si myslel, že tam Clary svou matku vážně políbí 😛
  P.S.: Zapomněla jsi na Bacha, jakožto lovce stínů! 8)
  Filipskh recently posted…RC Review: Město z kostíMy Profile

 2. Mám na film velice podobný názor. Nejsem fanouškem knižní předlohy, ale kniha mi přesto přišla o něco lepší. Filmu jsem dala na ČSFD jen 2 hvězdičky, z toho 1 za to, že jsem se u toho vážně nasmála, i když většinou spíš proto, jak to bylo směšné než opravdu vtipné… Neskutečně kýčovitá scéna ve skleníku byla vrcholem a i v několika dalších momentech mi to přišlo spíše jako parodie. Kdybych nečetla knihu a nepamatovala si aspoň zhruba děj, byla bych z toho asi dost zmatená, hlavně z toho konce, který byl jen shlukem několika nepřehledných akčních scén. Souhlasím i s tím, že dokonce i ty tři díly Stmívání, které jsem viděla, mi přišly o dost lepší. Tady jsem se ke konci už nudila a jen zoufale čekala na závěrečné titulky. Kdybych si za lístek zaplatila, upřímně bych těch peněz dost litovala. 😀

  1. A víš, že kdybych první díl četla až teď a ne v roce 2010, dala bych ti zapravdu? Po těch třech letech a po tom všem, co vím a co mám za sebou, na mě i samotná kniha působila naprosto jinak.

   1. Ja som Mesto z Kostí čítala pred rokom. Po tom všetkom, čo viem, čo som zažila by som mala výhradne čítať snáď už len filozofiu a cestopisy, no fantasy je niečo, čo človeka uchváti v každom veku. Niektoré knihy, čo sme čítali predtým si už teraz neprečítame, ale to je život. Také isté to bude i s touto sériou. 🙂

 3. Musím nesúhlasiť 8D Mne sa film veľmi páčil. Som rada, že sa toľko držali knihy a herci boli podľa mňa úžasní. Jamieho aj Lilly žeriem a akčné scény boli brutálne natočené a postrihané. Valentinove copánky som síce tiež nepochopila 8D ale inak bol hrôzostrašný, hlavne keď začal bojovať s deťmi 8D Nepochopila som ešte tú nehorľavú chladničku, Mozarta ako tieňolovca (ale hudba voči démonom bol skvelý ťah) a tie kapucne, čo si dali dole iba dramaticky! 8D O kiss scéne mám rozpačité názory. Chlapci predomnou v kine sa začali na plné pecky rehotať a ani sa im nečudujem 8D ten dážď a Demi Lovato song bolo asi príliš, ale dobre, dá sa privrieť oči.
  Zvyšok filmu sa mi veľmi páčil, mám jediné kladné city voči nemu a teším sa na pokračovanie. Čítala som 4 knihy zo série a zatiaľ sa mi zdá Mesto kostí ako vydarená filmová adaptácia knihy 8)

 4. Áno, áno, áno… so všetkým súhlasím. Čakala som na tvoju recenziu, chcela som vedieť, či sa ti to páčilo alebo nie. Keď som prišla z kina ja, všade som natrafila len na kladné recenzie (mám na mysli knižné blogerky/blogerov), takže som akosi rozmýšľala, čo so mnou je, alebo či nám v kine nepremietali nejakú inú verziu. Na film sme boli piati, z toho tri sme knihu/knihy aj čítali, kamarátka a jej bratranec nie a im sa ten film páčil. Mňa a kamošku veľmi sklamal, tiež sme sa smiali na scénach, ktoré vôbec nemali byť vtipné (Bach, Jace…) a vlastne nechcem opakovať tvoje slová, jednoducho so všetkým súhlasím. Rozmýšľala som, či na film neísť znovu, lenže asi by to boli vyhodené peniaze. Prvá polovica filmu bola ešte fajn, potom to už bolo horšie. Fakt to zachraňovali len tie vtipné scény. Škoda, pretože som sa na ten film veľmi tešila. Ale aj napriek tomu všetkému som zvedavá aj na ďalšiu časť.

  1. Já třeba nečekala, že se takhle zasměju… a že se zasměje i celé kino v těch stejných chvílích. S tím líbením se to má asi tak, jako to bylo u Nádherných bytostí. Já se koukala na film a viděla, co všechno udělali po svém a Anyi se to třeba celé líbilo, protože knihu nečetla.

 5. Peťul, vystihla jsi to famózně 😀 Chvílemi jsem měla pocit, že se koukám na nějakou opravdu povedenou parodii. Ale když se povznesete nad to, že to prostě s původní knížkou nemá zas až tolik společnýho, tak koukat se na to dá a ještě si odnesete bolavé břišáky 🙂
  laurdes recently posted…A jak bylo v Praze? .. inu, hodně blaze!My Profile

  1. No taky jsem si během sledování říkala, jestli to nemá být spíš parodie na knihu. Ne, že by film byl zase tak příšerný, ale prostě to bylo zvláštní.

 6. No film jsem ještě neviděla a jsem na něj zvědavá (hlavně po tvojí recenzi 🙂 ale do kina na něj nepůjdu, ani jsem nějak neměla v plánu. Knihy se mi líbili, tak jsem se na filmové zpracování i těšila. Hlavně trailery mě zaujaly (ty člověka nalákají), ale zároveň jsem se děsila. Vždyť už v nich bylo vidět, že film bude jiný než kniha (což očekávám vždy). Jen jsem si říkala, vždyť je to až ve dvojce, nebo ježiš Jace…?! Tak jako u Nádherných bytostí, kdybych nečetla knihy, film by mi vůbec nic nevysvětlil.
  No, nakonec nejlíp vyjdou ti co knihy vůbec nečetly.

 7. no, teď jsem se vrátila z kina a myslím, že tak hrozné to rozhodně nebylo 😀 ta hudba.. no to bylo něco ale jinak se mi celkově film moc líbil. A jo, jsem taky takový ten věrný divák a čtenář 😀

 8. Tobě přijdou nejlepší Simon s Isabelle, já bych se na film podruhé podívala snad jen kvůli Alecovi a Magnusovi (Magnovi? Nejsem si jistá skloňováním.). Jsem hodně zvědavá, jestli budou v knihách (jo, pořád jsem je ještě nečetla) stejně charismatičtí jako ve filmu. A jen malou roli v tom hraje skutečnost, že v té jedné vteřině na večírku to mezi nimi jiskřilo víc než mezi Clary a Jacem za celý film dohromady. Alec s Magnusem mi v celém filmu přišli nejsympatičtější.

  1. Jo v knize sou ,ale Magnus je 180 cm vysoký blonďák se spoustou třpytek a jmenuje se Krasomil Pohroma

 9. Nesouhlasím s tebou skoro ve všem.Připadá mi, že se spíš vyžíváš nad tím jak musíš pořád ten film shazovat.A Jace??(Jamie) Tak to jsem se zasmála…jo vím, že není nejhezčí, že je ZVLÁŠTNÍ ale něco na něm je prostě krásného a ty lícní kosti jsou a budou a nic na nich špatného není.Mě osobně se líbil film i knížka! A že jen jednou ? tak to je další blbost, protože já jsem ten film viděla nejmíň 12x 😉

 10. No tak já knihy ještě nečetla, nudila jsem se, tak jsem si říkala, pustím si ten film, když se kolem toho tolik nadělá:D…Hej to bylo…akce akce najednou střih a zase akce akce…Já na to čuměla, půlce jsem nerozumněla:D A dokoukala jsem to jen proto, že jsem si myslela, že na konci filmu Clary všechny zachrání tím, že vzlétne jako ten anděl a všechny příšery rozdrtí silným světlem vycházejícím z ní:D Aby pak ten blonďák mohl říct, že už vidí toho anděla:D. Jinak herci se mi líbili, ale bylo to všechno strašně rychlé, hlavně ten vztah mezi JC a Clary se vyvinul děsně rychle…Nejtrapnější byla ta scéna, kdy stáli u dveří a líbali se a otevřel ten její kámoš. ,,Proč mě zveš k sobě když máš v posteli někoho jinýho? Pro mě to vlastně taky nic neznamenalo“ A já: Ty vole, jednou si daj pusu a on se může podělat..:D

 11. Tak s tebou, Iryss velmi souhlasím. Teda, ne, že bych chtěla urážek autorku této recenze, ale některé narážky na film mi připadaly nespravedlivé. Opravdu mě mrzí, jak jsi vykreslila Jamieho. Možná se ti nemusí líbit, ale věz, že kdyby ses na něj podívala i z jiného úhlu, poznala bys, že má alespoň malé charisma. Knihu jsem četla a chystám se číst další díly. Jako první jsem ale viděla film a tudíž je možné, že se mi líbí více, než tobě. Ale tedy nejsem s tebou ani trochu za jedno.
  Líbačka ve skleníku: atmosféra se mi tedy líbila. Písničku Heart by heart poslouchám denně.
  Herci: Simon mi tedy přišel nudný ve filmu. V knize mi přišel zábavnější. Isabella, co o ní říct? Normální, žádný extra super člověk stejně jako Alek. Magnus se mi líbil, byl zábavný. A teď se dostávám k tomu hlavnímu: Clary a Jace. Lily Clary teda vystihla úplně dokonale. A Jamie Jace… Taky velmi dobrý herecký výkon. A ještě k tomu, že je jako přes kopírák vystižený z knihy. No a potom Valentine, že nebyl hrůzostrašný? Pravda, moc ne. Přišel mi spíš šílený, jako by měl být.
  Nechci tě nijak urážet, ale tvoje recenze ani nebyla recenze, ale spíš jako vybitá vzteku, zhnusení, ale velmi nespravedlivé. Promiň, ale tohle se mi tedy moc nelíbí. 🙂

  1. Musím se Anyi zastat, protože recenze je čistě subjektivní vyjádření dojmů z díla, což je málokdy spravedlivé, takže pokud si chtěla vybít vztek, tak na to měla právo. Sama jsem film neviděla, ale na tom předpremiérovém promítání se opravdu všichni smáli i tam, kde to nejspíš tvůrci neměli v plánu. A Jamie mi není sympatický ani co by se za nehet vešlo, ale mě už taky není -náct, že jo 🙂
   Markéta Kubalová recently posted…NÁVOD: Jak dostat wooky ebook do jiné čtečky?My Profile

   1. Já to chápu. Ano, vyjádřila názor, ale… Já přece taky. Recenze je pěkně psaná, ale prostě s ní nesouhlasím, toť vše.
    Ano, mně -náct je, ale nepatřím k těm, kteří když vidí super kluka jsou na mrtvici. Jen mi to nedalo a podívala se i na jiná videa, kde Jamie byl Jamie a ne Jace. A prostě je to velký sympaťák, teda alespoň pro mě. A o Lily nemluvě.
    Ok, beru, že všichni mají svůj názor a jak ona ho vyjádřila, tak já… Berme to tak, že máme každý jiný vkus 🙂

 12. Filmová verze tohoto knižního příběhu je naprosto urážející pro toho kdo si přečetl knihu.V knize je to od začátku až dokonce úžasné napětí a jakmile jednou začnete nebudete chtít přestat.To v tomto filmu chybí.Film je nudný,hlavní postavy vypadají a chovají se úplně jinak než napsala autorka a hlavní hrdinka bere vše co se jí stane skoro jako kdyby to zažívala každý den.ZKRÁCENĚ NEJHORŠÍ FILM CO SEM KDY VIDĚLA,ALE DOPORUČUJI SI PŘEČÍST KNIHU JE MNOHOKRÁT LEPŠÍ .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge