KNIŽNÍ RECENZE: Beautiful Disaster

Jedno z nejvýraznějších děl žánru new adult přineslo českým čtenářům pod názvem Krásná katastrofa nakladatelství Fortuna Libri. Pochvalné recenze mě vybudily si knihu přečíst a na českou verzi, k níž bych se dostala tak v květnu, se mi čekat nechtělo.

Beautiful DisasterAutor: Jamie McGuire
Český název: Krásná katastrofa
Série: Disaster (Katastrofa)
Díl: první
Počet stran: 437 (EN), 376 (CZ)
Datum vydání: 26.5.2011 (EN), 11.3.2013 (CZ)
Žánr: new adult
Věková hranice: 18+
Nakladatel: Atria Books (EN), Fortuna Libri (CZ)

Abby se přistěhovala do nového města, aby zde nastoupila na místní vysokou školu. A zde se setkává s Travisem Maddoxem. Travis zosobňuje všechno, před čím se Abby rozhodla uniknout. Má na každém prstě deset holek, má peníze z nelegálních zápasů, v nichž ho zatím nikdo nedokázal porazit, a má problémy se zvládáním vzteku. Abby mu padne do oka, ale ona s ním nechce mít nic osobnějšího, tudíž mu navrhne přátelství. Tráví spolu čas, učí se spolu a vyhovuje jim to tak. Pak ale Abby prohraje sázku a musí se k Travisovi na měsíc nastěhovat.

Vztah Abby a Travise není ani trochu zdravý, ani dokonalý a už vůbec ne poklidný. Travis je poměrně komplikovaná postava. Zpočátku se chová jako pravý kamarád, o jakého se můžete vždy opřít, ve chvíli, kdy se na Abby někdo křivě podívá, proměňuje se pod tíhou žárlivosti v nezastavitelného a násilného šílence. Abby je sympatická dívka, která nevyužívá Travisovy pozornosti, naopak se i přes své rostoucí city chová jako kamarádka, navazuje známost s jiným, Travisovi nebrání žít život takový, jaký on sám chce. V druhé polovině románu pak ale může ztrácet sympatie čtenářů svou nerozhodností.

Vztah Travise a Abby není zdravý vztah, do jakého by se měly dívky hrnout po davech. Hádají se, přivádějí se navzájem k šílenství, jejich vztah je jedna velká katastrofa, ale v obdobích klidu je to katastrofa krásná. Jako by spolu nikdy ani být neměli, a v další chvíli jako by pro sebe byli stvořeni. Beautiful Disaster nabízí realistický pohled na poměrně šílený a dysfunkční vztah, který možná na stránkách knih vypadá přitažlivě, v reálu by ovšem oba partnery ničil psychicky a možná i fyzicky.

Příběh je místy melodramatický, místy přeslazený, místy přímo přitažený za vlasy, ale víte co, ono to fungovalo. Abby je sympaťačka, Travis velmi komplikovaná postava. V některých chvílích jsem je oba chtěla proplesknout, zvláště ke konci, kdy jsem si říkala, kolik trápení by si mohli ušetřit, kdyby jednoduše řekli, co si myslí…  Ale o čem by pak byl zbytek knihy, že ano.

První čtvrtina se mi zdála hodně suchá a nijaká, proto jsem také knihu původně odložila. Ale jakmile se člověk dostane přes tu první čtvrtinu, dostane neobyčejný, srdceryvný a krásný příběh o hledání lásky i sebe sama. Těším se, až se pustím do českého překladu.

Zdroj informací a obrázků: FortunaLibri.cz

Zuzana Ľalíková

Překladatelka, redaktorka, recenzentka, knihomolka, která hltá urban fantasy, paranomální romance, detektivky, dystopie a také žánr new adult, jehož romány zde recenzuji. "So many books, so little time.” ― Frank Zappa

2 komentáře: „KNIŽNÍ RECENZE: Beautiful Disaster

 • 14.6.2015 (12.47)
  Permalink

  Ahoj,
  Krásná katastrofa spolu s Učiněnou a Krásnou svatbou jsou opravdu užasné knihy, které mám v knihovně. Tvoje recenze je zajímavá, ale jako čtenářka to vidím jinak. Znám přeslazené knihy a tady mi to nijak nepřišlo. Děj jsem hltala od začátku až do konce a bylo to fantastické. Musím upřímně říct, že nejsem fanoušek Ringu od Katy Evans, to jsem přečíst nedokázala, ale tohle mi plně vyhovalo. Každý máme vlastní styl, takže si myslím, že by se toho nikdo bát neměl a měl by si udělat názor podle sebe. Já za sebe dávám deset bodů a pokud mohu doporučit další krásnou NA četbu, tak Easy od Tamary Webber. :o)

  A strašně ráda bych si přečetla pokračování série Maddox Brothers… Nemáte nějaké informace, zda se bude vydávat Beautiful Oblivion i v ČR? Na Slovensku už je podle všeho potvrzené, že někdy v létě kniha vyjde. Ale o vydání v ČR jsem o tom prozatím nic nezjistila…
  Děkuji za odpověď. :o)

  Reagovat
 • 9.7.2016 (17.23)
  Permalink

  Ahoj,
  Všechny tri dily(krásná katastrofa, ucinena katastrofa a krásná svatba) jsem si přečetla jednim dechem.
  Ale chtela jsem se optat jestli nevis zda bude i Beautiful oblivion vydaný i v ČR, vim ze na Slovensku uz je ale nikde se nemuzu docist zda bude i v Česku.
  Diky za odpověď 😉

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twenty − two =

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..