Ideální hudba při čtení fantasy – díl první

Každý čtenář má při čtení své vlastní potřeby. Někdo potřebuje ticho, aby se mohl soustředit, někomu nevadí ani ten největší hluk a jiný si rád pouští hudbu jako doprovod, která dokáže dokreslit atmosféru příběhu. K takovým lidem patřím i já a v tomto článku bych se s vámi ráda podělila o to, jakou hudbu k jakým žánrům či přímo knihám ráda poslouchám. Třeba si odnesete i nějakou tu inspiraci.

Ráda si čtení užívám naplno, ostatně, kdo ne, že? Proto, když čtu nějakou opravdu dobrou knihu, ráda se do jejího děje úplně ponořím a když mě náhodou někdo nebo něco náhle vyruší, dokáže mě to pěkně vyvést z míry. Proto si k takovýmto knihám ráda přibalím do tašky i MP3 přehrávač se svou oblíbenou hudbou a sluchátky. Ale nejde o to se jen izolovat od okolního ruchu. Hudba totiž dokáže skvěle doplnit dění v knize a dotvoří tu správnou atmosféru, díky které si příběh čtenář ještě více užije.

Samozřejmě je velmi důležitý výběr hudby, kterou budete u čtení poslouchat. Pro mě je logické, že když čtu lovestory, nepustím si k tomu metal nebo k nějaké akční věcičce si nevyberu ani Taylor Swift. To je všem snad jasné.

Já jakožto milovnice fantasy si potrpím i na podobně laděnou hudbu. A možná, když řeknu Two Steps from Hell, někteří z vás už ví, o čem je řeč.


Two Steps from Hell je hudební společnost, kterou založili Nick Phoenix a Thomas J. Bergersen. Především se věnují tvorbě hudby k trailerům a různým filmům. Jejich hudba byla použita např. v trailerech na filmy: Harry Potter a Relikvie smrti, Avatar, Piráti z Karibiku, Twilight Sága: Rozbřesk, John Carter, seriál Hra o trůny a mnoho mnoho dalších.

Mezi jejich známá alba patří např.

  • Dynasty (2007)
  • Pathogen (2007)
  • Nemesis (2007)
  • Legend (2008)
  • Power of Darkness (2010)
  • Nero (2011)
  • Archangel (2011)
  • Two Steps From Heaven (2012)

Já osobně jsem se s touto skupinou poprvé setkala, při čtení fantasy knihy Proměna, ze série Rai-Kirah od Carol Berg. A protože mi jejich hudba ke čtení této knihy skvěle sedla a úžasně doplnila děj, pokusila jsem se vám tady sestavit takový malý soundtrack, skládající se z deseti skladeb, které jsem při čtení poslouchala nejčastěji a které se podle mě k ději nejvíce hodily.

Musím ale říct, že TSfH neposlouchám jen při čtení, ale prakticky pořád. Jejich hudba je opravdu skvělá, epická, plná nejrůznějších emocí.  Protože se většinou jedná hlavně o instumentální skladby, neruší ani při učení a hlavně díky tomu se hodí k poslechu při čtení.


Proměna – Carol Berg

 Anotace:

Seyonne nebyl vždy otrokem. Jeho lid kdysi vládl magií, jaké není na světě rovno, býval ochráncem i obráncem zároveň. Pak ale přišly armády impéria Derzhi a on upadl do otroctví. Dlouhá léta ponižování a utrpení mu oslabila magické schopnosti. Jeho národ ho považuje za mrtvého. Pro něj je smrt to jediné, v co ještě může doufat – dokud jednoho dne neobjeví naději na tom nejnepravděpo­dobnějším mís­tě…

Když byl Seyonne opět prodán, zakoupil ho Aleksander, dědic trůnu impéria Derzhi. Seyonnův nový pán je bezcitný a zaslepený krutostí. V Aleksanderově duši však dřímá zárodek síly. Jediné, co potřebuje, je vedení mistrem, jakým kdysi býval Seyonne…

Nezbývá však mnoho času, protože Aleksanderova skrytého nadání si všimli i démoni – a ti mají ve zvyku zničit sílu, kterou nemohou ovládnout…

Stručný obsah:

Epický fantasy román nás zavede do prostředí podobného středověku, do velkého a mocného impéria Derzhi, kde vládne krutý císař. Císařův syn, princ Aleksander má být brzy prohlášen za dědice trůnu. Princ je však velmi pyšný, rozmazlený a krutý, špatná kombinace pro budoucího vladaře. Hlavním hrdinou knihy však je Ezzarijský otrok Seyonne, kdysi mocný čaroděj ve své vlastní zemi – Ezzarii. To však bylo před šestnácti lety, než do Ezzarie vtrhli silní bojovníci impéria Derzhi, povraždili a zotročili jeho lid. On sám upadl do otroctví a krutými rituály byl zbaven své kouzelnické moci – Mellydy.

Šestnáct let žil v přesvědčení, že zemře jako otrok, avšak všechno se změní, když si ho na trhu s otroky koupí sám princ Aleksander. Krutý, pyšný princ však ukrývá daleko víc, je klíčem k záchraně světa, před dalšími jeho obyvateli, démony. Kdysi s démony bojovali Ezzarijci, čarodějové k tomu vycvičení. Nyní jsou však buďto mrtví, či zotročení a není nikdo, kdo by se s démony utkal. Seyonne však odhalí Aleksanderovo nadání, o kterém ani sám princ neměl ani tušení a nyní je na něm, na pouhém otrokovi, aby ochránil pyšného prince, kterého k smrti nenávidí před strašlivým zlem. Je Seyonnovým úkolem a povinností změnit Aleksanderovu povahu, ochránit ho před démony a zachránit svět, který je v nebezpečí. Dávné Ezzarijské proroctví se splní…

Můj názor:

Příběh je vyprávěn samotným Seyonnem, zlomeným otrokem. Kniha je psána v ich-formě, díky které se čtenář do jeho života naprosto vžije. Spisovatelka dokáže čtenáře perfektně vtáhnout do děje a  perfekteně popisuje myšlenky obou hlavních hrdinů – otroka a namyšleného, bohatého dědice trůnu. Postupně nám odkrývá Seyonnovu minulost, což je právě jedním z důvodů, který nutí čtenáře číst dál a dál. Kniha je to opravdu čtivá, plná napětí a nejen toho. Občas mi sice přišla poněkud zdlouhavá a někdy mi malinko překážela ona ich-forma, protože příběh je z pohledu muže, psán ovšem ženou a proto  některé myšlenkové pochody hlavního hrdiny občasně úplně neseděly. Velkým plusem příběhu je podle mě originalita, žádní elfové ani trpaslíci. Proměna je velmi dobrá kniha a mohu ji jen vřele doporučit všem milovníkům fantasy.

Soundtrack:

1. Heart of Courage

2. Tristan

3. Undying Love

4. After the Fall

5. Am I Not Human?

6. Dragon Rider

7. Archangel

8. Protector of the Earth

9. To Glory

10. Freedom Fighters

Knihu si můžete objednat ZDE.

Bára Kuzniková

Velká milovnice knih, nejen čtenářka, ale i vášnivá sběratelka. Věčný snílek, toulající se neskutečnými světy fantazie. Mým největší vzorem je pan Tolkien a jeho úžasný Pán Prstenů, který navždy bude mou knihou číslo jedna. "Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený." (Společenstvo Prstenu, kap. Chodec)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × three =

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..