KINO: Velký Gatsby

16. května vtrhne do českých i slovenských knih filmová adaptace jednoho z nejoblíbenějších románů a vám by určitě neměla ujít. Jen tak se dozvíte, jak se z chudého mladíka stal boháč. Podívejte se na příběh Velkého Gatsbyho.

VELKÝ GATSBY

Gatsby 01Velký Gatsby od F. Scotta Fitzgeralda je příběhem mladíka Nicka Carrawaye (Leonardo DiCaprio), jenž ve dvacátých letech přijel do New Yorku vydělat velké peníze.

Brzy se také seznámil se svým bohatým sousedem Jayem Gatsbym. Vedle něho objevuje svět peněz a bohatství, ale také starých tajemství a lásky, které nikdy nebylo přáno a teď o sobě znovu dává vědět.

Dozvíme se tak něco o jeho velké lásce ke krásné Daisy (Carrey Mulligan), kterou si však nemohl vzít. Daisy tak byla nucena provdat se za milionáře Toma (Joel Edgerton), jehož nemiluje. Gatsby je ale ochotem získat svoji lásku zpět za každou cenu. (Moviezone.cz)

 

Za knižní předlohou, která světlo světa spatřila 10. dubna 1925, stojí americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald. Román bohužel nebyl za autorova života příliš oblíbený, prodalo se jej méně než 24 000 výtisků. Teprve díky druhému vydání v 50. letech se stal oblíbeným.

Během následujících let Velký Gatsby předtsavoval povinnou školní četbu na amerických středních školách a celosvětově si získal označení jako jeden z největších anglicky psaných románů 20. století a nejlepší vydané americké dílo vůbec. V roce 1999 dokonce na motivy knihy vznikla opera.

Kniha se dočkala svého filmového zpracování již v roce 1974, letos přichází Baz Luhrmann s jeho modernější verzí s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Dále se můžeme těšit na herce jako Carey Mulligan, Tobey Maguire, Joel Edgerton, Isla Fisher, Jason Clarke, Elizabeth Debicki, či Gemma Ward.

 

Zdroj informací a obrázků: IMDB.com, Moviezone.cz, WarnerBros.com, Wikipedia.org

Petra Sýkorová

Věčný knihomil, který se rád prostřednictvím knižních příběhů dostává na místa, kam by se jindy ani nepodíval a knihovnička mu už praská ve švech. "Přátelství se zrodí ve chvíli, kdy jedna osoba řekne druhé: Cože? Ty taky? A já myslel, že jsem jediný." (C.S.Lewis)

2 komentáře: „KINO: Velký Gatsby

 • 9.4.2013 (23.19)
  Permalink

  milujem knihu, milujem lea dicapria takze nemam co riesit. bola som nastvana ked presunuli premieru, tak sa neviem dockat maja! 🙂

  Reagovat
 • 11.4.2013 (13.07)
  Permalink

  Ty jo to jsem ani nevěděla, to jsem teda zvědavá, jak se s tím poperou 🙂

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

14 + three =

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..