Padesát odstínů se dostalo na seznam „zakázaných knih“

Každý rok Americká Knihovnická Asociace sestavuje seznam knih, které by se rozhodně neměly objevit ve školách a knihovnách. Multimiliónová trilogie od E L James se umístila na čtvrtém místě a to na základě stížností rodičů, učitelů a dalších členů veřejnosti.

ala_logoÚřad pro Intelektuální Svobodu definuje tento seznam jako „formální písemnou stížnost knihoven a škol, které žádají, aby byla kniha nebo jiný materiál odstraněn kvůli svému obsahu nebo nevhodnosti„. Kancelář úřadu obdržela minulý rok na 464 stížností, což je skok o více než 25% od roku 2011, ale ještě stále jde o nízké číslo vzhledem k 80. a 90. letem. Přesná čísla, včetně toho, kolik knih bylo skutečně vyřazeno z knihoven, jsou jen těžko spočitatelné. Sdružení dlouho věřilo, že pro každou stížnost existuje 4 až 5 neohlášených knihoven, které už samy ke knize omezily přístup v očekávání stížností ze stran návštěvníků.

Knihy Padesát odstínů byly v zahraničí vydány minulé jaro a veřejné knihovny v Georgii a Floridě a vlastně kdekoliv jinde knihu okamžitě stáhly, anebo se rovnou rozhodly knihu do sbírek neobjednávat s odůvodněním, že jde o pokleslé a velice špatně napsané čtivo. Zástupci místních knihoven v té době romány odsoudily s nálepkou „semi-pornografické“ a nevhodné pro „společenské normy“.

Seznam zakázaných knih je měřítkem problémů, ale také měřítkem popularity, ať už jako příčina nebo účinek. Mezi slavnější knižní kousky, které se dostaly do seznamu, ale postupně z největší topky sešly níže, jsou například knihy jako série Harry Potter od J.K.Rowling, série Stmívání od Stephenie Meyer, či série Hunger Games od Suzanne Collins. Někteří nakladatelé umístění do seznamu „zakázaných knih“ vidí jako výbornou reklamu, knihy tak přitahují více pozornosti. John Green, jehož kniha se do letošního výběru také dostala, s tím souhlasí a dodává: „Také to znamená, že si vaši knihu hodně lidí přečte.

Celá TOP 10 „zakázaných knih“

1) Captain Underpants (série) – Dav Pilkey
2) The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian – Sherman Alexie
3) Thirteen Reasons Why (Proč 13x proto) – Jay Asher
4) Fifty Shades of Grey (Padesát odstínů šedi) – E L James
5) And Tango Makes Three – Peter Parnell a Justin Richardson
6) The Kite Runner – Khaled Hosseini
7) Looking For Alaska (Hledání Aljašky) – John Green
8) Scary Stories (série) – Alvin Schwartz
9) The Glass Castle – Jeanette Walls
10) Beloved (Milovaná) – Toni Morrison

Zdroj informací a obrázků: EW.com, Hypable.com

Petra Sýkorová

Věčný knihomil, který se rád prostřednictvím knižních příběhů dostává na místa, kam by se jindy ani nepodíval a knihovnička mu už praská ve švech. "Přátelství se zrodí ve chvíli, kdy jedna osoba řekne druhé: Cože? Ty taky? A já myslel, že jsem jediný." (C.S.Lewis)

4 komentáře: „Padesát odstínů se dostalo na seznam „zakázaných knih“

 • 17.4.2013 (13.57)
  Trvalý odkaz

  Seznam zakázaných knih? V první chvíli mě napadlo, že se jedná o nějaký arabský stát, ale asi mě nemělo překvapit, že jde o USA. Neznám větší puritány. Americké pojetí svobody je podle mě hodně zkroucené.
  Četla jsem 50 Shades a Proč 13x Proto. Tu druhou bych svým dětem nedovolila číst před dvacítkou, protože si myslím, že může s mladým člověkem hodně zamávat, zamotat mu hlavu a uvést ho do existenciálních depresí.
  Každopádně! Svoboda slova je podle mě jedním z kamenů demokracie a od výchovy dětí jsou tu rodiče, ne samozvané komise, co si myslí, že ví všechno nejlíp.

  Reagovat
 • 17.4.2013 (15.52)
  Trvalý odkaz

  Docela mě překvapuje, že je v seznamu zakázaných knih Toni Morrison a její Milovaná, zvlášť, když za ni dostala Nobelovu cenu.

  Reagovat
 • 17.4.2013 (16.51)
  Trvalý odkaz

  Docela legrační, u nás na gymplu mají Padesát odstínů šedi ve školní knihovně. Přitom moc často nové kousky nekupují, většinu knih tvoří povinná četba. Jinak Thirteen Reasons Why jsem četla a nevidím na ní nic nevhodného.

  Reagovat
 • 17.4.2013 (17.23)
  Trvalý odkaz

  Jo tak tyhle žebříčky fakt spíš akorát všechny nalákají si to přečíst. Ze seznamu jsem četla 3 věci a je pravda, že třeba nejsou úplně vhodné pro mladší, ale stejně mi existence těchto seznamů v dnešní době přijde dost absurdní.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

five × 3 =

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..