Zvýšení DPH na knihy – cesta k negramotnosti nebo plné kapse?

Knihy

Možná někteří z vás vědí, jak vysoké DPH je ustanoveno na knihy v Česku a že se od letošního roku mělo ještě zvýšit. A tak se také stalo. Proč tomu tak je? Jaký dopad to bude mít na nás samotné, na čtenáře? A co s tím můžeme udělat?  To a mnoho dalších věcí se dozvíte z následujícího článku…

PROČ VLASTNĚ ČÍST?

Když porovnáme Českou Republiku se světem, zjistíme, že co se týče čtení, jsme naprosto negramotný stát. Opravdu. I když se díky rostoucímu počtu různých knižních blogů i těch, jenž je čtou může zdát, že čtenáři u nás ještě zdaleka nevymřeli, opak je pravdou. Naše malé internetové společenství totiž tvoří jen minimum – dalo by se říci špičku ledovce – z celého národa, který naopak nečte vůbec. Což se projevuje zejména u mladých lidí, kteří raději dávají přednost filmu, hudbě, popřípadě audio knize. Klasické čtení jako by vycházelo z módy. Tento fakt způsobuje, že lidé přichází o jeden z nejcennějších darů, který dostaly do vínku – a to sice o svou fantazii. Krom toho mají stále větší problémy s vyjadřováním, hledáním synonym nebo i písemným projevem. A proč to? Jednoduše jim chybí slovní zásoba. V dnešní době se tedy čtení dostalo na daleko důležitější post, než jen činnost ke zkrácení volného času. Slouží jako zdroj vzdělání a moudra.

Ale dost už řečí o důležitosti četby v dnešní době, ostatně to snad umí každý posoudit sám. Raději se vraťme k původnímu tématu a ukažme si pár čísel, podle kterých jasně poznáte, jaké může mít zvýšení daně na knihy dopady.

ČÍSLA U NÁS, I VE SVĚTĚ

Jak jsem zmínila výše, Česko patří mezi ty státy v Evropě, jejichž DPH na knihy se pohybuje hodně vysoko – od letošního roku je to již 14%. Za tak „nízkou“ daň však můžeme být ještě rádi. V minulém roce vláda slibovala zvýšení až na 20%! Přitom mají takto vysokou daň v Evropě pouze země Bulharsko, Albánie, Ukrajina a Dánsko. Spolu s nimi tedy tvoří ČR jediné státy, jež nemají sníženou (nebo úplně nulovou) sazbu DPH na tyto produkty. To ale není vše! V roce následujícím, tedy 2013, se daň má znovu zvýšit a to na celých 17,5%! Jen tak pro srovnání se průměrná výše v EU pohybuje kolem 7,5% s tím, že nejnižší je ve Velké Británii, Irsku nebo Lucembursku. A právě tyto země jsou na tom, co se týče distribuce a prodeje knih, nejlépe a také je v nich velké procento vzdělaných lidí. V budoucnu tedy hrozí, že knižní trh v Česku téměř vymizí nebo se v něm udrží jen ty „největší ryby“.

PROČ K TOMU VŮBEC DOCHÁZÍ?

Jistě vás při čtení tohoto článku napadne jednoduchá otázka: „Proč?“ A já mám pro vás jednoduchou odpověď – nejsou peníze. Jistě většina z vás alespoň okrajově ví o ekonomické situaci v České Republice a o tom, že není tak úplně růžová (a to ještě mírně řečeno). Tak se šetří a zvyšují daně, kde to jen jde. Ani knihy se nestaly výjimkou. Přitom jasná prognóza ministerstva financí ukazuje, že zvýšení DPH u knih nepřinese do státní pokladny téměř žádný zisk. Proč se tedy vláda k tomuto kroku odhodlala, zůstává otázkou. Místo poskytnutí vzdělávacích prostředků, tedy knih, za přijatelné ceny pro budoucí generace, udělala přesný opak.

JAK MŮŽEME PROTI TOMUTO ZVÝŠENÍ BOJOVAT?

Tak to je docela těžké. Člověk, jako samostatný jedinec, nemá prakticky žádnou šanci. Aby vás vedení našeho státu vůbec bralo v potaz, musí se spojit větší skupina lidí, nejlépe přes nějakou organizaci. A právě o to se již v loňském roce pokoušel Svaz českých knihkupců a nakladatelů (ve zkratce SČKN). Založili petici nazvanou Výzva na obranu knih, proti zvyšující se dani, kterou podepsalo přes 160 000 lidí, mezi nimi i pár významných osobností. Bohužel ani tento fakt poslance ČR neovlivnil a zvýšení proběhlo i přes jasný hlas lidu. Proto jsou v tomhle ohledu čtenáři téměř bezmocní.

CO Z TOHO PLYNE PRO NÁS SAMOTNÉ?

V prvé řadě samozřejmě zvýšení cen knih. V letošním roce by jste to však u některých větších nakladatelství ani nemuseli postřehnout, jelikož se budou snažit ceny udržet stejné jako byly doposud. Menší nakladatelství pak ceny zvýší určitě a pokud se knihy nebudou prodávat, může to vést až ke krachu některého z nich. To ale jen v nejhorším scénáři. V roce následujícím by však tento scénář mohl být daleko reálnější. Pokud se tedy podíváme ještě dále do budoucnosti – do roku 2013, kdy DPH stoupne na, už zmíněných, 17,5%, musíme počítat se zdražením knih i u větších nakladatelství. Pokud nechcete aby toto zvýšení výrazně ovlivnilo vaše peněženky, doporučuji pořídit si čtečku a postupně si zvykat na knihy v elektronické formě. Protože na konec nám snad ani nic jiného nezbude.

 

Tímto se blížíme k závěru článku, protože vše důležité už bylo řečeno (v tomto případě tedy napsáno) a já už nemám co bych dodala. Snad jen doufám, že vás článek neunudil, byl alespoň trošku poučný a naopak nebyl příliš nesrozumitelný. Jenomže ono vyznat se v myšlení pánů politiků není opravdu nic jednoduchého a snad se to ani jednoduše podat nedá. Co ale chápeme snad všichni je to, že zvýšení DPH u knih nepomůže naší pokladně a už vůbec ne všeobecné vzdělanosti. Právě na tento fakt jsem tímto chtěla poukázat. Pak až z vašich dětí vyrostou nevzdělanci, až náš knižní trh zanikne a až se z knihy stane luxus, který si bude moct dovolit jen někdo, alespoň víte, komu poděkovat. Že přeháním? Však počkejte, jednou k tomu dojde.

Zdroje: weheartit.comekonomika.idnes.czsarden.cz

5 thoughts on “Zvýšení DPH na knihy – cesta k negramotnosti nebo plné kapse?

 1. Nejsem si jistá, jak to všechno mám brát. Na jednu stranu jsem si vědoma všech těhle věcí a neuvěřitelně mě to štve, na tu druhou ale nemůžu uvěřit, že by někteří lidé byli vážně tak pitomí. Čtečky jako takové se mi moc nelíbí, asi si postupem času budu muset jednu pořídit a přiznávám, že když člověk jede na dovolenou, je to lepší, než s sebou tahat půlkilové knihy, ale…KNIHA je kniha a pro mě zvláštní cenu.
  Copak jsme vážně „generace techniky“ a staré dobré věci zahynou?

 2. Věděla jsem, že se DPH má ještě o něco zvedat, ale že jsme na tom až takhle to jsem vážně netušila! Pro mě, jakožto vášnivou čtenářku (vím, že to je strašný obrat, ale sedí 🙂 ) to je docela rána.
  Taky mě docela zaráží naši milí páni politici- když se prokázalo, že jim DPH vynese tak málo a psala se petice, proč to kurňa (pardon) schválili? Vždyť se mohli za tu petici hezky svchovat a udělat to „v zájmu veřejného blaha“. Sice by jim to nikdo nevěřil, ale to nevadí…
  Taky si dovolím trošku oponovat s šetřením- to jen naoko. Co jsem kde získávala informace, tak si rozdělili asi padesát miliard, kde peníze získávali i na odbory, které vlastně doopravdy nepracují, do odměn. K tomu přidejme fakt, že takový politik dostává nejméně 120 000 měsíčně jen za to, že sem tam zvedne ruku, nebo většinu zasedání prospí. Za to si pak koupí několik luxusních vil, aut, bytů v různých státech a tak dále že. (Mohli by něco přidávat státu, nebo si srazit platy- však by jim to nic neudělalo!)
  Takže se spíš šetří na nás, obyčejných lidech, jejichž rodiče vydělávají dohromady 20 000 za měsíc, a to ještě polovinu dají na různé účtenky a nákup stojí také hezké řádky. (Osobně jsem pořád nezletilá na škole, takže bohužel práce bye bye…) Můžeme tu být rádi, že si můžeme koupit takovou maličkost, jako je kniha, ale zjevně se můžu vzdát i jich v jakékoliv podobě, protože s nadále rostoucí daní nenašetřím ani na čtečku.
  Ale radši končím, než se tu začnu rozčilovat.
  Za článek děkuju- líbila se mi forma zpracování i celkově text, i když nebyl zrovna povzbuzující…
  P.S.: S vyjadřováním máš pravdu- slyším kolem sebe samé vole a ty vole. A mně pak říkají, že mluvím knižně… 😛 😀

 3. Popravdě jsem ani nevěděla, že se znovu zvyšovalo DPH u knih… Podle mně dospějeme k tomu, že se knihy u nás budou prodávat a vydávat mnohem méně a méně… :/

 4. Sice mě to zdražování taky štve, ale myslím že takovéhle závěry jsou předčasné, já si ty knížky stejně kupovat budu, i kdyby mě stály majlant a myslím, že kdo si knížky kupuje, tak s tím nepřestane, spíš velké množství lidí přejde na angličtinu a čtení v originále a nechá si knížky dovážet. To, že čte menší procento lidí není vinou dražších knížek, ale leností, i kdyby ty knížky stály dvacku, tak lidi číst nebudou. Ale myslím, že čte stále relativně velké množství lidí, to že je nevidíte na internetových knižních blozích neznamená, že nejsou, vidím to v nemocnici, tam si bere knížku skoro každý, můžete namítnout, že jiná zábava tam není a mají na to klid i čas, ale já s těmi lidmi mluvím a spousta z nich čte i doma, je teda pravda že jde o lidi nad 40 let, ale jsou to čtenáři jako každí jiní.

 5. Ach jo, to je nanic s tím DPH…já si knížky sice budu kupovat pořád, ale čím dražší budou tím méně si jich budu moct koupit 😛 a opravdu nemám ráda knížky v elektronické podobě 🙂 a je pravda, že mladší generace moc nečtou, což je škoda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge