KNIŽNÍ RECENZE: Bitten

Kolem knižní tvorby Kelley Armstrong jsem obcházela poměrně dlouhou dobu. Série The Darkest Powers mě zaujala krásnými obálkami a nadchla tím, že vyjde česky. Nakonec jsem však díky seriálu sáhla po knížce nazvané Bitten, začátku poměrně dlouhé série Women of the Otherworld.

bittenAutor: Kelley Armstrong
Série: Women of the Otherworld
Díl: první
Počet stran: 432 (ebook)
Nakladatel: Plume
Datum vydání: 2001

Elena Michaels žije v Torontu, pracuje jako novinářka a bydlí se svým přítelem Phillipem. Na první pohled normální a úspěšný život. Jenže Elena si s sebou životem vleče hned několik poměrně temných tajemství. Ještě nedávno žila v městečku Bear Valley ve státě New York se svou nevlastní „rodinou“. Elena je totiž jediným ženským vlkodlakem na světě. Po letech tajného života na Stonehavenu je však unavená světem vlkodlaků a rozhodla se utéct do víru velkoměsta.

Život ve městě není pro vlkodlaka moc jednoduchý. Vlkodlaci ve světě Kelley Armstrong sice nejsou vázáni na úplněk, ale i tak se musí jednou za čas proměnit – nebo si jejich tělo proměnu vynutí. Elena tak většinu času proměnu oddaluje a „běhat“ chodí až když je to opravdu nutné. S kousnutím získala také nadlidskou sílu, takže si musí hlídat například to, aby v posilovně nezvedala 100 kg závaží jednou rukou a neleštila si u toho nehty na druhé ruce.

Elena se od života ve smečce před více jak rokem odstřihla – a její alfa, Jeremy, to rozhodnutí respektoval. Jenže teď mu nezbývá nic jiného, než Elenu povolat zpátky. Nějaký úchylný šílenec (čti vlkodlačí podvraťák) totiž vraždí lidi přímo v Bear Valley a přivede policii nebezpečně blízko právě Stonehavenu, rezidenci vlkodlačí smečky. Elena zná všechny vlkodlačí podvraťáky a je tak nejlepší šancí smečky tohle řádění zarazit, společně s popravčím Clayem. Proto souhlasí, že smečce pomůže, když ji pak zase nechá být na pokoji. A vám už je jasné, že tady se to všechno komplikuje.

“Welcome home, darling.” His Deep South drawl mangled the endearment into a “dah-lin” straight out of a country-and-western song. I hated country music.
“Are you the welcoming committee? Or has Jeremy finally chained you up to the front gate where you belong?”
“I missed you, too.”

Byla by škoda vám tady vykecat celou Eleninu historii, protože se pomalu odkrývá v průběhu celé knížky. Stručně řečeno: v pěti letech jí při nehodě zemřeli rodiče, od té doby střídala jednu pěstounskou rodinu za druhou. Páry si ji vybíraly kvůli vzhledu andílka, jenže nedokázaly zvládnout její démony a duševní šrámy. A tak nikdy neměla opravdovou rodinu, takže manžel, děti a bílý plot jsou přesně to, po čem touží. Na studium vysoké školy nemá dost peněz a tak se stane asistentkou pohledného dr. Claytona Danverse, který je expertem na antropologii. Přetočíme trochu dopředu v čase: Clay bere Elenu do Stonehavenu, aby se seznámila s jeho adoptivním otcem Jeremym. Celá návštěva se zvrtne, Elena je kousnuta vlkodlakem a skončí na několik měsíců v kleci. Pohodička, ne?

Clay_Danvers

Během let na Stonehavenu byli Clay s Elenou jakousi výkonnou silou smečky – sledovali podvraťáky, vynucovali dodržování pravidel a trestali jejich porušování. Při řešení nové situace tak musí zase spolupracovat – bez ohledu na to, jak podělaný jejich vztah je. Na druhou stranu se setká se zbytkem smečky, který je pro Elenu jako opravdová rodina. Všichni postupně začnou zjišťovat, co se tady doopravdy děje, a líbit se jim to rozhodně nebude.

Na motivy knihy byla vloni natočena první řada seriálu Bitten, který letos na jaře běžel na stanicích Space a Syfy. Seriál se celkem držel knižní předlohy, co se děje týče, ale spousta významných kousků skládačky byla dost pozměněna, takže to celkově působí jinak a další řada možná bude od druhé knihy hodně odlišná. O rozdílech však bude brzy samostatný článek.

bitten_rotator1

Série Women of the Otherworld není žádnou novinkou – vycházet začala už v roce 2001 a poslední, třináctý díl vyšel v roce 2012. Celá série se dělí na několik dějových linek, zahrnuje vlkodlaky, čarodějky, démony a upíry, ve vyprávění se navíc střídá postupně několik hlavních hrdinek. K tomu si přidejte spoustu novelek, povídek, online příběhů a bonusů a člověk ke čtení opravdu potřebuje nějaký manuál. Jenže Kelley Armstrong píše celkem čtivě a taková spousta námětů mě dokáže nalákat, takže určitě neskončím u prvního dílu.

Z téhle urbanky jde sice trochu poznat, že není nejmladší a nejmodernější (třeba mobily ještě asi nebyly moc rozšířené a internet na dial-up už dneska pamatují jen opravdoví pamětníci). Pasáže popisované z pohledu Eleny-vlkodlaka jsou trochu moc roztažené, protože popisuje spoustu detailů, ale na druhou stranu to působí opravdověji a není jich tolik, takže se to dá přežít. Oproti jiným paranormálním romancím tam bude nejspíš méně erotických scén. Clay působí jako hrozný psychopat, Jeremymu taky většinu času nadáváte, takže fandíte spíš Philippovi. Na druhou stranu se Bitten dobře čte, postavy občas sypou dost zabijácké hlášky, není to samá bojová scéna a vlkodlaci nejsou žádná nesmrtelná monstra vyjící na měsíc, která zabije jen stříbrná kulka. Celý mix byl ve výsledku hodně dobrý, i když jsem jako první viděla seriál a co se postav týče, tak ty se mi více líbily právě v seriálu. Celkově tomuhle kousku dávám 70% hodnocení a jsem zvědavá na další pokračování.

Zdroje obrázků: Parajunkee.com, Goodreads.com

Markéta Kubalová

Marketingový nadšenec, knihomolka, milovnice dobré hudby a seriálů. „Čteš-li knihu napoprvé, poznáš nového přítele, čteš-li ji podruhé, potkáš starého.“ (Čínské přísloví)

1 komentář: „KNIŽNÍ RECENZE: Bitten

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × 3 =

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..